Azmoonjavab2nobatdehi

 

headersmall copy

 

بخش اورژانس یا فوریت های پزشکی بیمارستان مهمترین قسمت بیمارستان به شمار می رود، چرا که تمامی مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در ابتدا به این بخش مراجعه نموده و پس از انجام اقدامات اولیه ،آزمایشات و اقدامات پاراکلینیک وانجام مشاوره های مختلف ، تعیین تکلیف شده و به سایر بخش ها منتقل می شوند. مراجعین به این بخش شامل تمام بیماران مرد و زن ،کودکان و نوزادان ، با مشکلاتی اعم از قلبی، داخلی، زنان ، جراحی و... می باشند و خدمات منظم و حرفه ای در این بخش، بیماران بسیاری را نجات و احیاء نفوس فراوانی را به دنبال داشته است.

vorodi

 اورژانس نقش اساسی درتضمین سلامتی مردم و نجات جان افراد در مواقع بیماری دارد. به دلیل اهمیت حیاتی و وظایف ونیاز دائمی به خدمات ، تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی و داروهای مورد نیاز درهمه موارد، ضروری و اجتناب ناپذیر است. چرا که همیشه بیماران بدحال و در مواردی نزدیک به مرگ مراجعه کننده به این بخش را تشکیل می دهند که اقدامات پزشکی و پرستاری خاصی را می طلبد.

 بیماران مراجعه کننده به این بخش طیف وسیعی از بیماریها را شامل می شود که درمواردی بستگی به اپیدمی بیماریها و فصل آن دارد به گونه ای که در فصل بهار آسم آلرژیک، درفصل تابستان بیماریهای گوارشی و درفصل پاییز و زمستان مبتلایان به اختلالات تنفسی اکثر مراجعین را تشکیل می دهند.

 بخش اورژانس بیمارستان 22 بهمن گناباد در قسمت روبروی درب ورودی بیمارستان قرار گرفته است این بخش دارای 20 تخت فعال مشتمل بر یک اتاق ایزوله ، دو اتاق تحت نظر خواهران و برادران و دو اتاق بستری خواهران و برادران و یک اتاق اطفال، اتاق پانسمان که در سمت راست سالن بخش و یک اتاق مسمومیت واتاق تزریقات ، اتاق پزشک مقیم اورژانس ،در سمت چپ ورودی بخش واتاق احیاء ازدیگر فضاهای بخش است.

1

اتاق احیاء مجهز به ونتیلاتور ،الکتروشوک، کاردیاک مانیتورینگ، پالس اکسی متر، الکتروکاردیوگرام، پمپ انفوزیون ، اکسیژن سانترال و ساكشن پرتابل می باشد.

cpr

در ورودی بخش واحد پذیرش و ترخیص قرار گرفته است و سپس واحد تریاژ قرار داشته که کار تریاژ بیماران را بر عهده دارد. پرستار واقع در این قسمت با ارزیابی بیماران و تعیین شدت بیماری ،سرعت رسیدگی به آنان را اولویت بندی می نماید ،این امر موجب می شود تا بیماران بد حال سریعاً شناسایی شده و در اولویت رسیدگی قرار گیرند.

بر روی زمین و یا کف بیمارستان خطوط رنگی وجود دارد که به عنوان راهنمای مراجعین استفاده میشود خط زرد و آبی به ترتیب آزمایشگاه و واحد رادیولوژی را نشان می دهد که در طبقه زیرین اورژانس قرار دارند. و خط سفید واحد تعرفه را نشان می دهد که در قسمت روبروی درب ورودی بخش ودر سمت چپ قرار گرفته است.

 پزشکان متخصص و فوق تخصص در اورژانس به صورت شبانه رورزی آنکال بوده و به ویزیت بیمارانی که پزشک عمومی مقیم درخواست مشاوره می نماید، می پردازند. پرسنل پرستاری در این بخش جزء بهترین و کارآزموده ترین پرسنل به حساب آمده و با دوره های بازآموزی منظم سعی در به روز کردن اطلاعات آنان شده است.

 در سالن انتظار بخش، فضایی جهت تماشای تلویزیون وجود دارد. اتاق ایزوله مجهز به سرویس بهداشتی وتهویه می باشد. استفاده ازماسک، دستکش، گان وعینک محافظ با توجه به نوع بیماری و راه انتقال الزامی می باشد.

مسئول اورژانس : آقای دکتر ابوالقاسم خاکستانی

سرپرستار بخش : آقای سلیمان هادی نژاد

استاف بخش : آقای عباس پور عباس

رابط آموزش و کنترل عملکرد کیفی پرسنل(منتورشیپ) : آقای مرتضی نجات