برگزاری همایش روز ملی شیر مادر در بجستان

همایش روز ملی شیر مادر، با هدف ترویج تغذیه با شیر مادر، درشهرستان بجستان برگزار شد.
به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر همایش ترویج تغذیه با شیرمادر در محل سالن اجتماعات فرهنگيان شهرستان بجستان برگزار شد. دکتر ايرج مرادي رييس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان، هدف از برپایی این همایش را آموزش و ترویج تغذیه با شیر مادر عنوان کرد و گفت: 60 درصد رشد مغزی کودک تا پایان یک سالگی و 70 درصد آن تا پایان 2 سالگی انجام می شود و به همین دلیل تغذیه سالم مادر، نوزاد شیرخوار و نیز مراقبت های بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دکتر مرادي با اشاره به اهمیت و جایگاه تغذیه با شیر مادر، افزایش دانش مادران و خانواده ها و اصلاح برخی باورها و جایگزین نمودن آن با نگرش ها و روش های صحیح را حق مردم دانست و گفت مردم ما شایسته بهترین خدمات هستند و باید سعی کنیم با برگزاری جلسات و همایش های علمی به ترویج عنصر حیاتی شیرمادر بپردازیم تا در آینده کمتر نگران بروز بیماریهای غیر واگیر باشیم و نسلی سالم و پویا داشته باشیم .
در ادامه حجت الاسلام والمسلمين نقي زاده امام جمعه موقت شهرستان بجستاندر سخناني به اهميت و جايگاه شير مادر در قران و روايات اشاره فرموده و گفت: شیر مادر هدیه ای آسمانی از سوی خدا برای تامین سلامت و آرامش مادران و نوزادان است. حجت الاسلام حسن نقی زاده به جایگاه شیر مادر در قرآن اشاره کرد و گفت: خداوند در ۸ جای قرآن از شیر مادر یاد کرده است و میتوان به آیه ۲۳۳ سوره بقره اشاره کرد که خداوند می‌فرمایند مادران دو سال کامل فرزندان خود را شیر بدهند و در تفسیر این آیه آمده است که هر مادری کمتر از ۲۱ ماه به فرزندش شیر دهد در حق فرزند خود ستم کرده است. وی به بیانات پیامبر اکرم(ص) پرداخت و تصریح کرد: حضرت محمد (ص) می‌فرمایند؛ هیچ غذایی بهتر و کاملتر از شیر مادر نیست و امروز متخصصان تا حدودی به گفته پیامبر اسلام رسیدند و هر چه علم پیشرفت می‌کند این گفته بازتر و قابل فهم تر می‌شود.
سخنران بعدي اين همايش سرکار خانم دکتر عباسي متخصص محترم زنان و زايمان بيمارستان آيت الله مدني بجستان بود که در سخنان خود شیر مادر را تغذیه ای کامل، کافی و اختصاصی برای هر کودک دانست .
دکتر عباسي با اشاره به اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه نخست زندگی گفت: تغذیه انحصاری با شیرمادر در 6 ماه نخست زندگي دارای بیشترین تاثیر بالقوه بر بقای کودک نسبت به هر مداخله پیشگیرانه است. وی افزود: شیر مادر برقرار کننده ارتباط عاطفی بین کودک و مادر و حتی اعضاء خانواده است و برای بدست آوردن سلامت در جامعه باید مادران در دو سال نخست زندگی ، کودک را از شیر خود تغذیه نمایند .
وی در ادامه به فواید شیردهی برای مادر پرداخت و اذعان کرد: شیردهی توسط مادر فقط برای کودک مفید نیست، بلکه برای مادر نیز بسیار اهمیت دارد .شیر خوردن نوزاد از سینه مادر باعث می شود عکس العملها و واکنشهای عصبی صورت گیرد و در آن موقع انقباضاتی در رحم به وجود می آید که این انقباضات عضلانی باعث به هم چسبیدن رگهای خونی و در نهایت جلوگیری از خونریزی می کند. شیردهی توسط مادر باعث می شود، چربی‌های اضافه ای که در دوران بارداری در بدن ذخیره شده است زودتر از بین برود و بدن به حالت قبل از بارداری بازگردد .

123