برنامه پیشگیری و کنترل کمبود ریز مغذی ها

چند نکته در مورد ویتامین D

نتایج دومین بررسی ملی وضعیت ریزمغذی ها در 11 اقلیم کشور در سال 1391 حاکی از شیوع بالای کمبود ویتامین در گروه های سنی مختلف دارد که مکمل یاری با این ویتامین به عنوان یک راهکار اساسی مد نظر می باشد.
ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی است که به عنوان ویتامین آفتاب شناخته شده است زیرا مقدار تماس معمولی با نور خورشید جهت تولید ویتامین D مورد نیاز با استفاده از نور ماوراء بنفش خورشید و کلسترول پوست کافی است.
این ویتامین علاوه بر نقشی که در جذب کلسیم ،حفظ سلامت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان دارد در پیشگیری از بسیاری از بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت نوع 2،بیماری های خود ایمنی مثل بیماری مولتیپل اسکلروز ( MS ) و انواع سرطان نیز موثر است.
لباس، دود، گرد و غبار، شیشه پنجره، هوای ابری، هوای آلوده و کرم های ضد آفتاب مانع رسیدن اشعه ماوراء بنفش به بدن و تبدیل پیش ساز به ویتامین D می شوند. در افراد تیره پوست در مقایسه با کسانی که پوست روشن دارند ویتامین D کمتری ساخته می شوند. افرادیکه شب کار هستند و روزها می خوابند، کسانی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند و مجبورند داخل منزل بمانند و اشخاصی که تمام بدن خود را با لباس می پوشانند بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند.

ادامه مطلب...

دانستني هايي در مورد يد و اهميت مصرف نمك يددار

ید چیست؟
عنصری اساسی برای بقاء انسان و مورد نیاز بدن می باشد. بدن برای ساختن هورمون تیروئید به ید نیاز دارد و وقتی ید به مقدار مورد نیاز به بدن برسد این هورمون به اندازه کافی ساخته نمی شود. در حالیکه این هورمون در رشد و تکامل و عملکرد سیستم عصبی، تولید انرژی و متابولیسم، رشد جسمی و حفظ گرمای بدن نقش اساسی دارد . کمبود ید باعث طیفی از اختلالات مختلف با عنوان اختلالات ناشی از فقر ید یا به اختصار IDD می شود.
اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی 5/1 میلیارد انسان را تهدید می کند خصوصا ساکنان مناطقی که ید خاک آن ناچیز است.
 بیش از 65 میلیون نفر فقط از گواتر رنج می کشند ودو میلیون نفر هم دچار اختلالات ذهنی به دلیل کاهش شدید IQ   می باشد
 عوارض و پیامدهای بهداشتی کمبود ید
گواتر : این اصطلاح به مبنای بزرگترین بودن تیروئید از اندازه عادی آن است . اشخاصی که دچار فقر ید هستند به گواتر مبتلا می شوند زیرا نمی توانند به اندازه کافی هورمون تیروئید بسازند و این نشانه ای از کوشش بدن برای مبارزه با فقر ید است.
هیپوتیروئیدیسم : به مواردی اطلاق می شود که بدن هورمون تیروئید را به اندازه کافی دریافت نمی کند. کمبود این هورمون سبب تنبلی،خواب آلودگی،خشکی پوست،عدم تحمل سرما  می شود و در اوایل کودکی سبب عقب افتادگی ذهنی و تأخیر رشد می گردد.
کرتینیسم : به عوارض شدید هیپوتیروئیدیسمی اطلاق می شود که در دوره جنینی یا نوزادی اتفاق می افتد . کرتن ها مبتلا به عقب افتادگی ذهنی غیر قابل برگشت و تأخیر رشد دستگاه عضلانی،استخوانی بوده و کری و لالی در آنها دیده می شود .
بی کفایتی تولید مثل : خطر سقط جنین و مرده زایی در مادرانی که دچار کمبود ید هستند بیشتر می باشد و سقط های مکرر و تلف شدن جنین سلامتی زنان را به مخاطره می اندازد.
مرگ و میر دوران کودکی: مقاومت کودکانی که در مناطق دچار کمبود ید زندگی می کنند در برابر عفونت  ها و سایر مسایل تغذیه ای کمتر است. فقر ید دشمن جان کودکان است و باعث مرگ آنها می شود.
عقب افتادگی اجتماعی و اقتصادی: فقر ید باعث می شود که افراد به علت کند ذهنی، ضعف قوای جسمانی، آموزش پذیری و تحرک کمتر، دارای بازده کمتری باشند و این کاهش بهره مندی جامعه از منابع را باعث خواهد شد از طرفی در مناطق دچار فقر ید حیوانات نیز همان مشکلات مردم را خواهد داشت. دارای جثه کوچکتر بوده،گوشت،تخم مرغ وپشم کمتری تولید کرده , تعداد سقط دام ها افزایش یافته و غالباً نازا می گردند.

میزان ید مورد نیاز بدن 150 میکرو گرم در روز مي باشد .

منابع غذایی

ادامه مطلب...