کلینیک مجازی بیمارستان آموزشی درمانی 22 بهمن گناباد افتتاح شد

کلینیک مجازی بیمارستان آموزشی درمانی 22 بهمن گناباد افتتاح شد

همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر، کلینیک مجازی بیمارستان آموزشی درمانی 22 بهمن گناباد با حضور امام جمعه، فرماندار، جمعی از اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، رئیس، مدیر داخلی و جمعی از سرپرستاران بیمارستان 22بهمن افتتاح شد.
به گزارش وب‌دا، دکتر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این مراسم با تبریک دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل(ره) و شهدای انقلاب اسلامی گفت: در حالی که عمده فعالیت و محور اصلی برنامه‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، آموزش است اما دانشگاه‌های علوم پزشکی علاوه بر آموزش دانشجویان، در حیطه‌های متنوعی همچون، درمان، بهداشت، غذا و دارو به اقشار مختلف مردم خدمات ارائه می‌دهد.
وی به توجه ویژه دولت یازدهم به بخش سلامت اشاره کرد و افزود: گرچه به دلیل ضرورت‌های موجود، اولین بسته‌های طرح تحول نظام سلامت، اردیبهشت ماه سال 93 در حوزه درمان ارائه گردید ولی خوشبختانه به بحث آموزش هم توجه ویژه‌ای شده و بسته‌های طرح تحول نظام سلامت در حوزه آموزش از شهریورماه امسال اعلام شد.
دکتر احمدی ادامه داد: بر اساس برنامه تحول آموزش عالی در حوزه سلامت ، 11 بسته تحول و نوآوری ارائه شده که توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی یکی از این برنامه ها است.
وی با بیان اینکه این برنامه از شهریورماه اعلام شد، اظهار کرد: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی گناباد با توجه به نیازهای خود در حوزه آموزش، خیلی زودتر به این سمت حرکت کرد و بستر لازم برای آموزش مجازی فراهم گردید.
وی راه اندازی دانشگاه مجازی علوم پزشکی را یکی از برنامه‌های تحول حوزه آموزش سلامت و به عنوان بستری برای گسترش مجازی سازی عنوان و اظهار امیدواری کرد که این رویکرد وزارت بهداشت به ارتقا و پیشبرد برنامه‌های دانشگاه در این حوزه کمک خواهد کرد.
دانشگاه علوم پزشكي گناباد
دکتر احمدی، ارائه مطالب به صورت چندرسانه‌ای، عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی و بهره‌گرفتن از اساتید مجرب در داخل و خارج کشور را از جمله مزیت‌های آموزش مجازی دانست.
معاون آموزش بالینی دانشکده پزشکی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این مراسم، به تشریح اهداف راه‌اندازی کلینیک مجازی بیمارستان آموزشی درمانی 22 بهمن گناباد پرداخت و گفت: دسترسی بیماران مناطق کمتر برخوردار و دورافتاده به خدمات تخصصی بیمارستانهای آموزشی، دسترسی بیماران ناتوان، آسیب پذیر و پرخطر (همانند زنان باردار) مناطق کمتر برخوردار به خدمات تخصصی بیمارستانهای آموزشی، پرهیز از « ویزیت دوگانه » یا « چندگانه » بیماران توسط پزشک عمومی و متخصص یا متخصصین مراکز تخصصی بیمارستانهای آموزشی، پیوستگی و تداوم خدمات مراقبت بهداشتی اولیه و خدمات درمانی تخصصی درمانگاهی و بیمارستانهای آموزشی و امکان بازخورد آنی علمی و مراقبتی از سوی پزشکان متخصص به پزشکان عمومی مراکز سلامت جامعه و بهداشتی ـ درمانی روستایی یا شهری از مهمترین اهداف راه‌اندازی این کلینیک مجازی است.
دکتر سید فرزین میرچراغی این کلینیک را فصلی نوین در آموزش بالینی پزشکان عمومی عنوان و اظهار کرد: به روز ماندن اطلاعات علمی پزشکان عمومی مراکز و سایر ارایه کنندگان مراقبت بهداشتی اولیه، حضور دانشجویان و کارورزان پزشکی عمومی در کلینیک مجازی بیمارستانهای آموزشی و آَشنایی با دغدغه‌ها و عرصه‌های واقعی پزشکان عمومی و بیماران مراکز سلامت جامعه و مراکز بهداشتی درمانی روستایی یا شهری و افزایش تعداد و تنوع بیماران بیمارستان‌های آموزشی از دیگر اهداف و نتایج مورد انتظار طرح کلینیک مجازی است.
دکتر میرچراغی کلینیک مجازی را شکل‌گیری فصل جدیدی در آموزش پزشکی عمومی با تکیه بر آموزش مجازی درمانگاهی، مبتنی بر بیماران مراکز سلامت جامعه و مراکز بهداشتی ـ درمانی روستایی یا شهری عنوان و ابراز کرد: ایجاد ارتباط و تعامل سازنده بین معاونت‌های بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش دانشگاه های علوم پزشکی، افزودن خدمات نوین به نظام سلامت کشور، ایجاد بستر مناسب برای پژوهش‌های جامعه محور و مبتنی بر سلامت ساکنین مناطق کمتر برخوردار و شکل گیری ارتباط و تعامل قوی و سازنده بین طب بالینی و پزشکی اجتماعی و  افزایش مدت تماس دانشجویان و کارورزان پزشکی عمومی با جامعه هدف از دو ماه دوره کارآموزی و کارورزی پزشکی اجتماعی به کل دوره آموزش بالینی پزشکی از مهمترین نتایجی است که از کلینیک مجازی انتظار می‌رود.
وی راه‌اندازی کلینیک مجازی بیمارستان 22 بهمن گناباد را در راستای عمل به منویات و مطالبات مقام معظم رهبری در توجه به اقتصاد مقاومتی، تمرکز زدایی، خدمت به مناطق محروم، استفاده از فضای مجازی، نوآوری و شکوفایی، تکیه بر توان داخلی و الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت عنوان کرد.